Reklamy na půjčky se na nás hrnou ze všech stran, kdo si nepůjčuje, jako by snad už ani nebyl. Úvěr je přitom vážný právní a finanční závazek, který by se neměl brát na lehkou váhu. Vysvětlíme, v čem spočívá nebezpečí půjček, a na několika příkladech si ukážeme, kdy se vyplatí šetřit a kdy už je naopak půjčka opodstatněná.
Půjčit si peníze je v dnešním světě lehčí, než bylo kdykoliv předtím. Stačí několik kliknutí na internetu a půjčíte si i desítky tisíc korun. Trend rychlých a snadno dostupných online půjček přibližuje úvěry velkému množství lidí a vytváří dojem, že se jedná o neškodnou formalitu. Opak je ale pravdou.
Dluhy na počkání
Vzít si úvěr znamená zadlužit se. A čím jsou půjčky dostupnější, tím lehčí je si dluhy vytvořit. Důležité je proto vědět, že budete schopní splácet splátky. Jinak se totiž může stát, že se ocitnete ve dluhové pasti. Nikdy se nepokoušejte splácet jednu půjčku pomocí jiné. Výsledkem jsou jen vyšší splátky. Raději současné půjčky refinancujte.
Pokud nemáte stálé zaměstnání, a tedy jistý pravidelný příjem, půjčku si nemůžete dovolit. Dříve platilo, že vám společnosti odmítli půjčit, dnes je ale finanční trh liberálnější, takže toto rozhodnutí je na vás. Představa, že peníze na splátku vždy „nějak seženete“, je velmi nebezpečná. Nedodržení termínů splátek totiž znamená pokuty a další sankce.
Půjčka na nečisto
Váš příjem by měl být takový, abyste i po uhrazení splátek a životních nákladů stále měli dostatečnou rezervu. Výši splátek tomu proto přizpůsobte. Platí jednoduché pravidlo: Pokud byste nebyli schopni půjčenou částku během doby splácení našetřit, nedokážete ji ani splatit.
Půjčku si můžete vyzkoušet i nanečisto. Zkuste pár měsíců dávat stranou částku, která odpovídá výši budoucích splátek, a snadno poznáte, jestli úvěr váš rozpočet unese. A možná zjistíte, že si peníze nemusíte půjčovat, ale zvládnete je sami našetřit.
Na čem se dá ušetřit
Hlavní je minimalizovat zbytečné náklady. Nejprve se zaměřtě na měsíční platby. Předplatné časopisů, video a hudebních služeb, mobilní tarif… využíváte všechny na sto procent? Zkuste najít levnější tarif a odhlaste média, která nevyužíváte.
Potom snižte náklady na domácnost. Zde platí klasické poučky jako zhasínání světel v prázdných místnostech, šetření vodou a plynem nebo vyhnutí se zbytečnému přetápění bytu. Překvapivě hodně se dá ušetřit i na jídle. Nejlevnější je vařit si doma, stravování v restauracích a bistrech je naopak velmi drahé.
Pokud rádi nakupujete po internetu, existuje řada způsobů, jak ušetřit. Celou řadu jich nabízí např. cashback portál Tipli.cz. V první řadě zde najdete cashback, tedy možnost získat část z ceny nákupu zpět jenom tím, že se na vybraný e-shop prokliknete z jeho profilu na Tipli. Využít ale můžete i přehled akčních letáků nebo extra slevové akce.
Kdy má půjčka smysl
Vzít si úvěr je rozumné, pokud peníze hodláte utratit za něco, co potřebujete ihned. Důraz je přitom na slovo „potřebujete“. Půjčit si na dovolenou nebo dárky je nerozum. Zbytečně se zadlužíte a krátkodobou radost nakonec převáží starosti s úvěrem. Úvěr na auto už je rozumnější. Nejste-li ale nucení pořídit vůz okamžitě, zkuste alespoň část nákladů nejprve uspořit.
Samostatnou kapitolou jsou hypoteční úvěry. Jednak milionové částky prakticky není možné uspořit, jednak vám hypotéka umožní bydlet rovnou. Měsíční splátka je k tomu často menší než případný nájem, proto jsou hypotéky zpravidla dobrou volbou. Ale i zde budete muset šetřit, banka vám totiž nepůjčí nikdy celou potřebou částku.