Půjčka na dovolenou? Nejlepší je žádná

Za časů našich rodičů bylo nepsaným pravidlem na dovolenou vyrazit až tehdy, když si na ni rodina našetřila. Jestliže byly jiné potřebné výdaje, vystačili jsme si s pobytem na chalupě či u babičky. Dnes se na nás ze všech stran valí nabídky neotřelých cestovních zážitků i snadno dostupných půjček k tomu, abychom pak krátkou dovolenou spláceli rok a mnohdy i déle.

Máme pocit, že každý kolem nás někam jezdí. Ne jednou v roce, ale minimálně dvakrát. Cítíme, že musíme držet krok. Kolegyně v práci už půl roku dopředu pečlivě plánuje každý krok, který s rodinou na dovolené podnikne. Nemít zážitky, fotky, nějaké ty „hadry“ a pamlsky z dovolené, člověk by vypadal divně. Jenomže co když patříte k té většině Čechů, která nemá žádné nebo jen minimální úspory, a tak pokud jde o dovolenou, není možné „rozbít prasátko“ a vyrazit? A tehdy na vás ještě začne dorážet jedna půjčka za druhou ­– z televize, napíše vám vaše vlastní banka, v jednom týdnu máte v mobilu hned tři „neuvěřitelně rychlé a výhodné“ půjčky. Takže proč do toho nejít tímto způsobem? Protože na dovolenou se nepůjčuje.

Proč si na dovolenou nepůjčovat?

Finanční odborníci varují, že bychom si nikdy neměli půjčovat na zbytné věci, mezi nimi vyniká právě půjčka na dovolenou. Mnohdy se kvůli deseti dnům někde u moře zadlužíme na dlouhé období, nebo dokonce upadneme do dluhové pasti. Pokud se ještě navíc něco nevydaří, a my jedeme s financemi jak se říká na krev, může to být pro nás doslova likvidační. Porucha na vozidle, nemoc či úraz bez uzavřeného cestovního pojištění, způsobená škoda na zdraví třeba někomu na lyžařském svahu. To všechno jsou další komplikace, které se ke splácení půjčky mohou přidat. Skutečně vám dovolená za tato rizika a dlouhou dobu odříkání stojí? A když už to jinak nejde a „potřebujete“ si na dovolenou půjčit, umíte si zvolit půjčku, která je výhodnou a bezpečnou? Pokud tápete, podívejte se na skvělou pomůcku navigátor úvěrů, který najdete na webu NavigatorUveru.cz.

Lepší je si nepůjčovat

Ve chvíli, kdy si pokládáte otázku – kde vzít peníze na dovolenou, se raději zamyslete, jestli je pro vás dovolená nezbytnou. Užít si volno v práci lze u rodičů, navštívit můžete rodinu, nebo se vydat objevovat krásy ve svém okolí, které třeba ještě vůbec neznáte. Volno již zapomínáme trávit bez peněz. Jakýkoliv výlet, procházka, natož dovolená, jsou spojeny s velkými výdaji. Zkuste to pro jednou bez platební karty a peněženky.