Žádáte o hypotéku? Zjistěte svou bonitu!

Chystáte financovat bydlení hypotékou? Tak to vás nemine kolečko bankovního prověřování bonity. O co při něm jde? Pro banku, stejně tak jako každého jiného věřitele, je důležité, aby dostal všechny své peníze zpět.

Proto půjčuje jen těm, kteří prokážou, že svým závazkům dokážou pohodlně dostát a jsou tak pro banku spolehlivými klienty. To, jak moc spolehlivým klientem jste, bance říká tzv. bonita klienta.

Výpočet bonity pro hypotéku – co ji ovlivňuje?

Bonita, index bonity nebo scoring. Jejich význam známe, jak ale bonitu banka počítá a co vše bere v potaz?

 1. Při hodnocení bonity zájemce o úvěr je důležitá schopnost splácet své závazky. Banku proto zajímá vaše úvěrová historie. Platit musíte řádně a včas.

 2. Máte další závazky? Banka to zjistí. Čím víc zadlužení jste, vaše šance na schválení hypotéky klesá. Pozor si proto dejte na staré kostlivce ve skříni v podobě nesplacených závazků.

 3. Příjmy a výdaje – čím vyšší příjem, tím líp. Neznamená to však automaticky, že hypotéku dostanete. Banka sleduje kromě příjmů sleduje, kam vaše peníze jdou. Pozor si například dávejte na online sázení. Banka vás může vyhodnotit jako rizikového klienta a žádost zamítnout!

 4. Podnikáte nebo jste zaměstnanec? I na tom záleží. I typ úvazku je pro banku rozhodující. Nejlepší výchozí pozici mají zaměstnanci s pracovním úvazkem na dobu neurčitou.

 5. Pohlaví i povolání – čím lukrativnější pozice a nižší věk, tím lepší bonitu získáte. Situaci navíc ovlivňuje rodinný stav, či děti. Pokud máte manžela či manželku, váš společný příjem se zvyšuje a vy tak můžete dosáhnout na vyšší bonitu a hypotéku, než když budete žádat sami.

  Pokud máte děti, počítejte s tím, že banka na ně z pohledu scoringu nekouká moc pozitivně. Jsou to pro vás náklady navíc, proto počítejte s horší bonitou.

Jak vylepšit svou bonitu?

Horší bonita není konec světa a určitě jde vylepšit. Pojďme se podívat na to, jak.

 • Konsolidujte a splaťte své závazky.
 • Pozvěte spolužadatele.
 • Zvyšte svůj příjem, například pomocí brigády.
 • Změňte typ úvazku – místo DPP či DPČ zvolte například poloviční úvazek na dobu neurčitou.

Než do banky poběžíte, výpočet bonity pro hypotéku si můžete vypočítat v celé řadě online kalkulaček, nebo požádat o pomoc odborníka.