Zisk kapitálu pro podnikání: Jaké jsou vaše možnosti?

Ať už vaše podnikání potřebuje krátkodobé finanční prostředky, bankovní půjčka není jedinou možností, jak firmu financovat…

Podniky všech velikostí často potřebují získat kapitál. Potřeba finančních prostředků může mít řadu důvodů: nový produkt, uvedení na nový trh, financování potenciálně lukrativního budoucího projektu nebo jakýkoli jiný z nesčetných důvodů, proč může podnik využít dodatečné investice.

Pro naprostou většinu podniků je totiž nemožné uskutečnit rozsáhlé plány růstu bez možnosti získání investic. Všechny podniky by chtěly být schopny financovat svůj růst prostřednictvím svých úspěchů, ale obvykle je většina každodenního cash flow vázána. Takže i když provozujete ziskový podnik, není vždy snadné získat dodatečnou hotovost, když ji potřebujete.

V jiných situacích se samozřejmě může stát, že nedostatek peněžních toků ve skutečnosti brzdí podnikání a že finanční injekce navíc by mohla pomoci stabilizovat finance. A stejně jako existuje řada důvodů, proč byste mohli potřebovat navýšit kapitál, existuje i řada možností, pokud jde o získávání finančních prostředků. V tomto článku se podíváme na některé ze způsobů, jak si mohou firmy získat potřebný kapitál.

Posouzení možností financování

Podniky mají při získávání peněz na výběr z mnoha potenciálních možností, obecně však většina z nich spadá do základních kategorií:

To je přílišné zjednodušení a v obou případech existuje velmi pestrá škála možností a výběr té správné může záviset na řadě faktorů, jako je

  • Kolik kapitálu potřebujete získat
  • Velikosti vašeho podniku
  • Na co peníze potřebujete
  • Jakou míru kontroly nad podnikem si chcete ponechat

Níže se budeme zabývat hlavními možnostmi, které máte k dispozici, včetně zkoumání toho, co by mohlo být ve vašich konkrétních podmínkách nejlepší.

Půjčování peněz

Půjčování peněz je v mnoha ohledech jednodušší z obou kategorií získávání kapitálu. Obdržíte peníze, které potřebujete, a pak je musíte po určitou dobu splácet, obvykle s určitou úrokovou sazbou. Mezi možnosti půjčování peněz patří např.:

Půjčky od přátel a rodiny

To nebude správná volba pro každého, nicméně pokud je vaše firma malá a finanční injekce, kterou potřebujete, není příliš významná, lze zjistit, že si skutečně můžete jednoduše půjčit peníze od přátel a rodiny. Tento druh příležitostné dohody pro vás bude zpravidla levnější, protože vám blízcí nemusí účtovat úroky.

Samozřejmě je důležité velmi pečlivě zvážit, zda chcete riskovat peníze svých přátel a rodiny. Pokud se dostanete do situace, kdy je nebudete moci splatit, může to mít negativní dopad na váš osobní i profesní život.

Bankovní a nebankovní půjčky

Bankovní úvěry jsou pravděpodobně nejtradičnějším způsobem získávání finančních prostředků, protože mohou být rychlým a efektivním způsobem, jak získat potřebné peníze. Většina velkých bank nabízí podnikatelům úvěry, které se mohou pohybovat v rozmezí od 30 000 do 1 500 000 Kč.

Stejně jako u každého úvěru musíte prokázat, že budete schopni úvěr splatit, což obvykle zahrnuje kvalitní podnikatelský plán. Informujte banku o veškerém majetku, který hodláte za peníze pořídit, protože to může žádost posílit. Dnes na trhu existuje mnoho subjektů, kde si můžete například sjednat půjčku bez registru.

Peer-to-peer financování

Stále populárnější peer-to-peer (P2P) financování spočívá ve spojení řady menších investorů s malými podniky. Váš podnik požádá o půjčku v různé výši a peníze jsou následně čerpány z fondu investorů. O tento typ financování je obvykle snazší požádat než o bankovní úvěr.

Faktoring

Jedna z dalších možností, známá jako faktoring, je model podnikatelského úvěru, který firmy využijí jako způsob řešení svých problémů s cash flow. Faktoring umožňuje společnostem získat potřebné finanční prostředky tím, že si půjčí peníze na již vydané faktury.

Prodej akcií vaší firmy

Druhou významnou možností je prodej podílů ve vaší firmě, abyste získali potřebné peníze. Ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak na to jít, takže se podívejme, která možnost je nejčastější.

Andělští investoři

Andělští investoři jsou obvykle vysoce majetné osoby, které chtějí investovat do podniků. Mohou nabídnout značné částky peněz a obvykle je to výměnou za velký podíl v podniku. Andělský investor může mít zájem rozhodovat o směřování podniku, takže velkou roli při získávání této investice může hrát nalezení správné osoby pro spolupráci.