Co obchodník se zlatem, to jiná cena zlata. Jak z toho ven?

Cenu nákupu investičního zlata neovlivňuje pouze jeho aktuální cena na komoditní burze. Do hry vstupuje i prestiž obchodníka. Překvapivě ten prestižní vám prodá zlato s nižší marží, tedy levněji.

Investiční zlato a jeho nakupování není kratochvíli pro bohaté. Dnes zachraňuje úspory nás, běžných lidí, kteří jsme neměli odvahu ani chuť investovat do různých akcií, ale ani nedali dohromady dost prostředků pro investování do nemovitostí. Peníze na bankovním účtu však požírá inflace, a tak dáváme na rady odborníků a nakupujeme fyzicky investiční zlato – zlaté slitky a zlaté mince. Dlouhodobě je zlato pokládáno za nejlepší ochranu majetku proti inflaci. Co když se nám ale cena zlata zdá být vysokou?

Němci a Rakušané nakupují zlato levněji. Proč?

Nejvíce cenu zlata ovlivňuje komoditní burza. V tomto jsou si všichni rovni. Pak ale do hry vstupují další faktory ovlivňující to, za kolik investiční zlato nakoupíme. Čím kvalitnější značka slitku, tedy známější rafinerie, tím je cena vyšší. Zde ale nešetřete. Kvalita se vám bude jednou snadněji prodávat. Méně prestižní slitky nevykupuje každý obchodník. Budete tak závislí pouze na tom, který vám slitek původně prodal. Menší slitky bývají dražší. To je případ například slitků o hmotnosti jednoho gramu. Nakonec je tady obchodník. Obchodníci si na slitky přihodí svou marží. Čekali byste, že draze nakoupíte třeba v prodejně v pražském Obecním domě? Opak je pravdou. Čím prestižnější obchodník, tím je cena slitku obvykle nižší.

Jeden z největších specialistů na investiční zlato, Pavel Trtík, si přitom myslí, že racionální důvody pro až 10% rozdíly mezi nejdražším a nejlevnějším obchodníkem neexistují. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Doporučuje proto srovnávat prodejce a nakupovat u těch, kteří jsou levní a na trhu působí již několik let.

Oplatí se české investiční zlato?

Tady je odpověď snadná: Takové neexistuje! Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. V obou zemích se proto nakupují švýcarské investiční slitky. Z mincí mají dobré jméno rakouské Wiener Philharmoniker.