Nový zákon o spotřebitelských úvěrech přinesl velké změny

Konec roku 2016 s sebou přinesl již roky plánovanou změnu spotřebitelského zákonu. Byl upraven zejména zákon o spotřebitelském úvěru, a to tak, aby byli více ochráněni klienti před podvodným jednáním nespolehlivých finančních společností a lichvářů.

V současné době je nové ujednání v platnosti již více než půl roku a je tedy čas na zhodnocení změn, které za tuto dobu nastaly. Byly falešné firmy vymýceny? Nebo můžete i dnes naletět podvodníkům, jelikož lichváři si svou cestu vždy najdou?

Změna byla dlouho očekávaná

O tom, že je potřeba zákon změnit, se hovořilo již léta. Počet Čechů, kteří byli neúměrně zadlužení, neustále rostl. Stejně tak rostl počet lidí, kteří své závazky nezvládali splácet a ocitali se v exekuci či jim byl povolen osobní bankrot. Často to bylo z důvodu, že úvěr získali i lidé bez příjmů, u kterých se dal problém se splácením očekávat ještě před uzavřením smlouvy. To však některé společnosti neodradilo. Naopak, půjčovali těmto žadatelům bez problémů, zato s lichvářskými úroky. Tuto neúnosnou situaci nebylo možné řešit jinak, než právě úpravou zákona.

Co se mělo změnit?

Zákon měl dva hlavní cíle:

1.      Zredukovat počet poskytovatelů. Prvním cílem nového zákonu bylo odstranit všechny společnosti i jednotlivé finanční poradce, kteří poskytovali úvěry bez dostatečného finančního kapitálu a znalostí. Od prosince 2016 tedy každá společnost, která chce nabízet úvěry, musí mít kapitál alespoň dvacet milionů korun. K tomu je ještě potřeba získat licenci od České národní banky, a to na základě splnění znalostního testu.

2.      Zredukovat počet poskytnutých úvěrů. Při schvalování žádosti o úvěr musí být v současné době vždy posuzována bonita žadatele, tedy jeho schopnost vypůjčené finance řádně splatit. Spotřebitel je tak chráněn před svým neúměrným zadlužením.

A jaká je realita?

Počet společností, které nabízejí lidem úvěry, skutečně rapidně klesl. Zatímco dříve jich bylo dokonce několik desítek tisíc, jelikož k poskytování úvěrů stačil živnostenský list, dnes jich Česká národní banka eviduje pouze asi 500 – prakticky zůstaly zavedené bankovní společnosti a ty největší nebankovní instituce.

Půjčku bez dokládání příjmů stále můžete získat

Ano, na trhu jsou stále nebankovní půjčky bez dokládání příjmů či půjčky bez prověřování bankovních registrů.  Většinou je poskytují nebankovní společnosti. Nicméně i v tomto případě je ověřována bonita žadatele. Znamená to tedy, že jsou příjmy zjišťovány. Ne však přímo od zaměstnavatele, ale prostřednictvím dotazníku. Počítejte však s tím, že takto získáte pouze menší krátkodobou půjčku, například když vám chybí peníze před výplatou.

Půjčka bez dokládání příjmů má své výhody

Že tato možnost prozatím zůstala, je pro některé z nás pozitivní, například pokud máme nesmazaný záznam v registrech kvůli opožděné platbě paušálu, když přitom víme, že to byla jednorázová chyba a jinak vše řádně platíme. U takového záznamu je velmi obtížné dosáhnout vymazání a brání nám to k získání úvěru. Standardně kvůli takové příhodě nemohou banky nabídnout žádný úvěrový produkt až pět let. Jestliže se vám rozbije spotřebič nebo potřebujete opravit auto, máte při získávání krátkodobé půjčky s prověřováním registrů smůlu a jistě oceníte tuto variantu, která zůstala zachována.

Stejně tak, pokud máte dostatečné příjmy, ale nejste schopni je doložit. Třeba proto, že namísto jednoho hlavního pracovního poměru máte několik brigád, což většina společností při schvalování úvěru netoleruje. I v tomto případě je pro vás dobře, že máte možnost, jak získat v nečekané situaci peníze. Navíc se tímto způsobem dostanete k potřebným financím rychleji a bez zbytečné byrokracie.