Kalibry nachází široké uplatnění nejen ve strojírenství

V současné době se nejen ve strojírenství používají různé nástroje, především pak kalibry pro kontrolu vnitřních i vnějších rozměrů. V první řadě je nezbytné podotknout, že kalibr neslouží pro měření, protože nedisponuje měrkou. Primárním účelem tohoto pomocníka je kontrolovat vnitřní i vnější rozměry, ale také celkový tvar výrobku. V následujících řádcích vám představíme, jaké druhy kalibrů vůbec existují.

kalibrem pochodíte při sériové výrobě, protože s ním snadno zkontrolujete, zda měřený údaj u každého výrobku odpovídá požadavkům odběratelů. Kontrola je tak velice rychlá, jednoduchá a efektivní. V podstatě během několika sekund zjistíte, jestli se nejedná náhodou o zmetek. Snadno tedy minimalizujete náklady a zefektivníte i práci jako takovou.

Válečkový kalibr

První možností jsou válečkové kalibry, s nimiž zkontrolujete vnitřní průměr válcovitého otvoru výrobku. Kalibrdisponuje dobrou a zmetkovou stranu. V případě, že se zmetková strana vleze do otvoru, je to špatně. Existují však nejen oboustranné varianty, ale i jednostranné.

Závitové kalibry

Další variantou jsou kalibry závitové. Jak už samotný název napovídá, pomáhají odhalit odchylky u závitů, ať už se jedná o vnější, nebo vnitřní. Vybrat si můžete z několika standardů, které jsou ve strojírenství naprosto běžné. Kalibry označené písmenem M jsou metrické, písmenem G zase trubkovité. Co se týče přesnosti, ta může dosahovat i 0,01 mm.

Třmenové kalibry

Zapomenout nesmíme ani na třmenové kalibry, s nimiž překontrolujete vnější rozměry, což jsou takzvané hřídele. Jakmile dobrá strana přes hřídel projde, je výrobek správný.

Jestliže hledáte společnost, která se specializuje na prodej nástrojů, jako jsou měřidla a kalibry, podívejte se do pestrého produktového portfolia společnosti Michovský TOOLS.