Pojistěte se na největší riziko v podnikání

Víte, co je velmi nebezpečným rizikem každého podnikání? V prvé řadě samozřejmě fakt, že zvolíte špatné odvětví, nevhodné umístění prodejny, prostě totální chyba lávky. To se může stát a občas není špatné přiznat si prohru a zkusit něco jiného. Další riziko ovšem spočívá v něčem, co ani nemůžete ovlivnit – v neplacení faktur.

Je to k nevíře, ale 89 % podnikatelů (firem i OSVČ) se někdy v životě setkalo s pozdním splacením faktur. Pětina se občas setkává s tím, že jim výrobek či službu zákazník nakonec vůbec neuhradí. Nevlastní vinou se pak dostávají do problémů. Když nezaplatí zákazník, není na výplaty zaměstnancům, platbu pronájmu, účty za elektřinu. Potíží se vyrojí dost. Přitom jako pomoc stačí pojištění faktur.

Co kdyby vzal někdo riziko na sebe místo vás?

U ověřených zákazníků většinou není potřeba mít strach. S těmi novými je ale situace složitější. Člověk si nikdy nemůže být jistý, co jsou zač, a každého si osobně prověřovat je časově nereálné. Vy máte pracovat na svých záležitostech, ne řešit tohle. Od toho tady jsou jiní.

Rozhodnete-li se pro pojištění faktur, pojistná společnost za vás zákazníka prověří. Zjistí, jaká je jeho platební morálka, a podle toho vám také stanoví cenu za pojištění faktury. Každá se totiž pojišťuje zvlášť, což je koneckonců výhodné i pro vás. Službu využijete jen tehdy, když je to opravdu potřeba. Proč si platit pojištění na faktury od ověřených zákazníků, u nichž vám platební neschopnost nedělá starosti? Ceny za jednu fakturu se pohybují v řádech procent z fakturované částky.

Vše má svá pravidla

Pojistit fakturu je snadné, vyřídíte to dokonce přes internet. Stačí si otevřít web PojištěnáFaktura.cz. Jen si předem nezapomeňte přečíst podmínky. Pojištění se nevztahuje na faktury vystavené nepodnikatelům, dodávky zajištěné zástavním právem apod. Běžné faktury se splatností maximálně 90 dnů se pojišťují běžně. Když zákazník nezaplatí, vymáhání peněz nebude vaše starost. Už jméno silné finanční instituce ho většinou přinutí své závazky splnit.