pack of money - big pile of banknotes in hand, czech crown

Víte, co si pohlídat při žádosti o úvěr?

Půjčka jako taková je úvěrovým závazkem spjatým s řadou nejrůznějších povinností. Když se rozhodnete půjčit si peníze na cokoliv, měli byste si pohlídat pár důležitých věcí. Přece jenom budete úvěr splácet několik dlouhých měsíců až let. Pokud vás zajímá, na co si dát pozor u nové půjčky, začtěte se do následujících řádků.

Začněte nejprve u sebe

Ještě, než se dostaneme k těm zásadním věcem týkajícím se půjček, zmapujte si své výdaje. Udělejte si reálnou představu o tom, kolik peněz vlastně potřebujete a hlavně, kolik jich dokážete splácet. Orientační přehled vám přinesou nejrůznější online kalkulačky na internetu. Díky tomuto kroku minimalizujete riziko, že pro vás bude půjčka velkou zátěží a vy ji v budoucnu nebudete schopni vrátit.

Výběr půjčky se vším všudy

Když se rozhodnete požádat o úvěr v odpovídající výši, volte jen z prověřených poskytovatelů. Ať už jde o bankovní či nebankovní segment. Zároveň si dopřejte možnosti patřičného výběru. K tomu slouží srovnávací weby, které vám umožní porovnat výhodnost několika produktových nabídek naráz. Pozornost věnujte těmto parametrům:

  • Velikost půjčky
  • Celková doba splatnosti
  • Úroková sazba
  • Hodnota RPSN

Při žádosti o konkrétní úvěr nezapomeňte na důslednou kontrolu smluvních podmínek. Právě ty totiž obsahují všechny nezbytnosti, jimž je třeba věnovat pozornost. Typickým příkladem jsou poplatky. Pohlídejte si nejenom ty základní, ale také přidružené za nejrůznější úkony.

  • Vedení úvěrového účtu
  • Mimořádné splátky
  • Předčasné doplacení
  • Odložení splátek

Významnou roli hrají i sankční poplatky. S nimi se můžete setkat například v okamžiku, kdy se opozdíte s platbami měsíčních splátek.

Připravte si všechny nezbytnosti

V okamžiku, kdy si prostřednictvím online kalkulaček nebo srovnávacích serverů vyberete úvěr, o který máte zájem, přichází na přetřes administrativa. Počítejte s tím, že pro kladné schválení žádosti budete potřebovat platný doklad či doklady totožnosti, potvrzení o pravidelném příjmu a běžný účet. Vyšší sumy mohou být navíc spojeny s nutností ručitele nebo se zástavou nemovitosti.

Když si pohlídáte všechny uvedené věci, dopracujete se k výhodné půjčce a k jejímu rychlému schválení, potažmo k bleskovému vyplacení peněz.