Půjčka jako investice: jak se s tím poprat?

Snažíte se dennodenně pracovat na tom, abyste pro sebe i celou vaši rodinu zajistili nádherný a bezstarostný život? Pokud vaše úsilí brzdí nefunkční počítač nebo jinak nedostačující vybavení vašeho pracoviště, které si ze svých úspor nemůžete dovolit, vše vám zabere mnohem více času, a tak přicházíte nejen o chvíle strávené s vašimi nejbližšími, ale pochopitelně i o spoustu peněz. V takových chvílích je vhodné vzít v úvahu nebankovní půjčky, které by vám mohly posloužit jako chytrá a především praktická investice.

Půjčit či ušetřit?

Rozhodnutí, zda nákup nového vybavení vyřešíte dlouhodobou či krátkodobou půjčkou, nebo jej odložíte až na dobu, kdy na něj budete mít našetřeno, může být docela ošemetné. Obecně platí, že pokud vám investice přinese větší výdělky, ať už skrze efektivnější a rychlejší práci nebo zkvalitnění vašich služeb, pak je na místě o ní uvažovat. Nicméně to, jestli ji odložíte na lepší časy, nebo se do ní vrhnete po hlavě s pomocí úvěru, už se odvíjí od vašich osobních preferencí.

Pokud upřednostňujete rychlá a efektivní řešení, nenecháte se odradit rizikem a chcete, aby se vaše podnikání rozrostlo co možná nejdříve, pak by pro vás půjčka mohla být ideálním řešením – tedy za předpokladu, že si vše dobře promyslíte a dodržíte bezpečnostní pravidla. Jestliže si však na výsledek raději počkáte, protože se bojíte nakládat s cizími penězi, bude pro vás pravděpodobně lepší, když začnete spořit. Jen pozor, abyste si nenechali ujít nějakou zajímavou příležitost.

Spočítejte si, zda na to máte!

Řadíte se do první skupiny? Pak si určitě důkladně propočítejte, zda si splácení úvěru můžete dovolit. Za ideálních předpokladů by investice měla začít vydělávat okamžitě. Pokud si nejste jisti, zda to finančně utáhnete, zkuste si projít všechny vaše zakázky za poslední tři měsíce a následně spočítejte, o kolik by se s nákupem nového vybavení zvedly vaše měsíční příjmy. Získáte tak hrubý odhad, a tak budete při vyřizování úvěru o něco jistější.

Ovšem pozor, váš výpočet předpokládaného obratu sice může vypadat velmi příznivě, mějte však na paměti, že se jedná o váš optimistický odhad. U každé investice chvíli trvá, než se promítne do skutečných výdělků, a tak je třeba k ní přistupovat i trošku pesimisticky, abyste na to v praxi tvrdě nedoplatili. Své odhady proto ještě o pětinu snižte a pokud se i tak vejdete do svého rozpočtu, získáte větší jistotu, že vám to skutečně vyjde.

Potížím a stresu se úspěšně vyhnete, když se připravíte i na nečekané události, které by vám mohly zabránit v řádném splácení. Ideální variantou je finanční rezerva, vezměte však úvahu také pojištění schopnosti splácet nebo možnost změny výše splátky. Také si dobře přečtěte smlouvu, kde mimo jiné najdete informace o tom, kolik vás úvěr bude stát. Výběr výhodného produktu je totiž stejně tak důležitý jako prvotní propočty.