Kde využijete koncové spínače a jak vybrat ten správný

Koncové spínače jsou funkčním a zároveň bezpečnostním prvkem pro ochranu řídicích systémů. Jejich úloha totiž spočívá v ovlivnění polohy spínače. Mohou tak zabránit poškození celé řady přístrojů. Aby mohl koncový spínače řádně fungovat, musíte vybrat ten správný na základě několika důležitých hodnot. Na co konkrétně si dát pozor? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Jisticí prvek pro ochranu elektrických zařízení

K čemu vlastně slouží takový koncový spínač? V první řadě může jít o ovládací prvek, kdy mechanickým pohybem dochází k rozepnutí elektrického obvodu a jeho opětovnému spojení. Druhou funkcí je bezpečnostní pojistka. Jakmile dojde k určité nežádoucí chybě, projeví se to rozpojením elektrického obvodu právě díky koncovému spínači. Z toho důvodu se využívá jako jisticí prvek v mnoha malých i větších zařízeních.

Jak vybrat koncový spínač

Aby koncové spínače správně fungovaly, musíte vybrat vhodný typ. V rámci široké nabídky koncových spínačů na trhu je možné rozdělit základný druhy podle toho, jakou mají hlavici. Může se jednat například o páčku s kladkou, prut, pružinu, trn a podobně. Dalšími rozdíly jsou rozměry nebo typ použitého konektoru, což může ovlivňovat funkční vlastnosti koncového spínače. Pokud potřebujete vybrat součástku pro použití do prašného nebo vlhkého prostředí, musí koncový spínač splňovat stupeň krytí IP67 pro zajištění optimální bezpečnosti při používání. Dále je nutné věnovat pozornost také druhu kontaktu a uvedeným proudovým parametrům. Především je důležité maximální možné zatížení nebo spínané napětí.

Pokud se to povede, získáte spolehlivou a odolnou součástku pro ochranu robotů, montážních strojů nebo velkých transportních zařízení, kde by případné poškození znamenalo velké zbytečné výdaje. Pro hodně používané stroje se nebojte vybrat skutečně kvalitní a mechanicky co nejlépe zpracované koncové spínače pro zajištění jejich dlouhé trvanlivosti.

Pohodlný výběr díky filtrování

Jak je zřejmé, hraje při výběru správného koncového spínače roli celá řada parametrů. Vybrat ten správný kousek naštěstí nemusí být tak složité, protože existuje praktické filtrování podle konkrétních vlastností. Na internetovém obchodě si tak z uvedené nabídky zaškrtáte potřebné hodnoty a následně vybíráte ze součástek, které je splňují. Díky tomu nesáhnete vedle a zvolíte optimální koncový spínač.

Nezapomeňte na zakoupení dalších elektrických součástek

Podobně si můžete snadno vybrat také další elektrické součástky, jako jsou například snímače, měniče, regulátory, bezpečnostní vypínače, počítadla, krabičky, mechanické prvky, vodiče, ventilátory a mnoho dalšího. Problém tak není sehnání víceméně jakékoliv součástky.