Občas nastanou v životě situace, kdy se jeví jako nejlepší možnost vzít si půjčku a vyřešit finanční nedostatek, který nastal. Nemusí jít zrovna o díru v rodinném rozpočtu vzniklou dlouhodobým nesprávným hospodařením, ale například o nečekaný výdaj nebo výhodný nákup čehokoliv. Jenže někdy i s dostatečným pravidelným příjmem nemusíte se žádostí o půjčku uspět.
S novelou zákona o spotřebních úvěrech z roku 2016 se parametry pro posouzení žadatele o půjčku hodně zpřísnily. Je to jistě v pořádku, zadluženost českých domácností je extrémní a vysoká jsou i statistická čísla pokud jde o neschopnost splácet či vymáhání nesplacených úvěrů výkonem rozhodnutí (exekucí). Nově zákon poskytovatelům půjček ukládá důkladnou kontrolu bonity klienta a přistupovat k celé problematice zodpovědně (v minulosti nebylo neobvyklé, že žadatel dostal půjčku i v případě, že splátky předchozích úvěrů překročily jeho možnosti).
Nižší šance na získání půjčky jsou v bance
Bankovní půjčka má sice zpravidla nižší úrokovou sazbu než je tomu u nebankovních poskytovatelů, je ale obtížnější ji získat pro její přísné posuzování. Například žadatelé se záznamem v některém z registrů dlužníků nemají šanci v bance uspět. Musíte mít doložitelný pravidelný příjem. Pro větší šanci získat půjčku v konkrétní bance je také často nutnost zřídit si v ní účet, proto je vždycky lepší žádat tam, kde už ho máte. Už jen proto, že si úvěrový pracovník banky snadno ověří vaši finanční historii.
Při žádosti o půjčku vždy uvádějte pravdivé údaje
Bez ohledu jestli chcete požádat o úvěr v bance nebo je pro vád jedinou možností nebankovní půjčka kvůli horší platební historii, je vždycky nezbytné být v žádosti naprosto upřímní. Propojení všech finančních institucí a jejich napojení na registry dlužníků jim umožňuje získat si všechny relevantní informace, takže jejich zatajování vám nejen nepomůže, ale ve výsledku vám spíš přitíží. Poskytovatel vás totiž vyhodnotí za vaši neupřímnost jako rizikového.
Půjčka bez registru je jedno z řešení
Ještě stále se najdou nebankovní poskytovatelé, kteří vám poskytnou půjčku, i když máte záznam v registru. Dnes už to není tak, že by do nich nenahlíželi vůbec, ale snaží se dát šanci žadatelům, kteří se do některého z registrů dostali spíš nedopatřením nebo ojedinělým výpadkem. I to se totiž dá o vaší finanční historii z registrů vyčíst.
Jestli je to váš případ, obraťte se na některou nebankovní společnost, která vám poskytne půjčku bez registru na cokoliv jen s minimálními nároky na administrativu. Čekejte ovšem vyšší úrok – tím si poskytovatel kryje vyšší riziko stejně jako vysokými sankcemi v případě nesplácení. Pokud využijete možnost půjčit si u nebankovní instituce, zodpovědně si předem spočítejte, jestli je reálně možné, abyste další půjčku spláceli a nespadli jste do dluhové pasti, z níž je velmi obtížné se později vyhrabat.
Kdy je lepší si raději nepůjčit
Žádat o půjčku byste rozhodně neměli, jestliže výdaj, na nějž mají být peníze použity, není nezbytný. Jestli chcete půjčku použít na dovolenou, na nákup nového nábytku, oblečení nebo dokonce na běžný chod domácnosti, není to dobré rozhodnutí. Moudřejší je dovolenou odložit na dobu, kdy se nám povede lépe, nábytek s nízkými náklady zrenovovat a smířit se s tím, že oblečení už sice máme trochu obnošené, ale ještě použitelné. Půjčka v situaci, kdy už tak horko těžko přežíváte od výplaty k výplatě, by váš životní standard ještě snížila, protože byste museli dávat stranou peníze na splátky. Peníze, které vám nejspíš už teď v rozpočtu chybí.
Řešení? Hledejte možnosti, jak ušetřit nebo víc vydělávat. Pomůže krátkodobá brigáda i pravidelný vedlejší příjem, omezení výdajů tam, kde je to možné – úspory na nákladech za bydlení šetřením energiemi a vodou, provozování jednoho auta místo dvou, případně dočasné využívání MHD, kde permanentní jízdenky vycházejí mnohem levněji než výdaje spojené s automobilem. Jestli vám půjčku neschválili, možná je to to nejlepší, co vás potkalo. Přiměje vás to přemýšlet nad rodinným rozpočtem a kreativně vyhledat způsoby, jak svou finanční situaci zlepšit.