Sjezdové lyžování i na amatérské úrovni není vůbec levnou záležitostí. Pokud ještě k tomu dojde k úrazu, může to znamenat citelný zásah do rodinného rozpočtu. Na sjezdovkách dochází k nehodám stále častěji. A pokud budete mít smůlu a třeba v zahraničí srazíte manažera živícího rodinu, může od vás požadovat i mnohamiliónové odškodné. Češi vyjíždějí za lyžovačkou do zahraničí stále ve větším počtu, ale většina z nich nedbá na upozorňování pojišťoven, že lidé v západních zemích jsou zvyklí soudit se klidně i o astronomické odškodné. V cizině je běžné, že například muž v produktivním věku, na jehož příjmech je závislá partnerka a děti, požaduje nejen vysoké odškodné, ale navíc ještě nárokuje nemajetkovou újmu a negativní vliv na společenské uplatnění.

Postup bývá stejný jako u dopravní nehody

Na západ od našich hranic jsou lidé zvyklí vymáhat náhradu za fyzickou i psychickou újmu zcela běžně i u soudu. Proto se velice vyplatí pojištění odpovědnosti, z něhož lze pak hradit odškodné za úraz a léčení, ušlý zisk, ale také například náklady na dočasnou výpomoc v domácnosti poškozeného lyžaře.

Pokud tedy dojde k vážnější kolizi na sjezdovce, doporučují pojišťovny postupovat podobně jako u dopravní nehody. To znamená pořídit fotografie, nakreslit plánek, vzít si kontakty na svědky, událost oznámit horské službě nebo policii a zároveň dát vědět asistenční službě. Budete-li mít podezření na alkohol u poškozeného, vyplatí se trvat i na testu.

Jak je to v Česku

V případech úrazů na tuzemských sjezdovkách nebývá odškodné tak astronomické, ovšem u dramata také není nouze. Ročně dojde k několika tisícům úrazů hlavně na sjezdových lyžích a na snowboardech. V pozadu příliš nezaostávají ani běžkaři nebo pěší turisté. Podle zkušeností horské služby je nejčastější příčinou jednak nepozornost a přeceňování vlastních sil, a jednak špatný stav vybavení českých lyžařů. Přitom je v horských střediscích mnoho příležitostí k servisu lyžařského vybavení. Pojišťovny proto doporučují návštěvníkům hor využít této možnosti a minimalizovat tak riziko nehody a zranění.

V posledních několika letech způsobují nejvíce nehod nezkušení a nešikovní snowboardisté, kteří jezdí buď bezohledně, nebo neumí svá prkna odkládat a především zastavit. Podle údajů pojišťoven způsobují nezkušení jezdci na snowboardech více úrazů než ostatní, což je způsobeno i přeplněností našich sjezdovek, někdy jejich horším stavem nebo nepříznivými sněhovými podmínkami.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Related Posts