5 důvodů, proč si nepůjčovat od rodiny a přátel

Stalo se něco nečekaného a vy najednou potřebujete půjčit peníze. A to hodně rychle. Nezáleží na tom, co se stalo. Prostě se to stalo. A ty peníze potřebujete hned teď. Co vás napadne jako první? Zavolat rodičům? Sestře? Kamarádovi? A jste si jistí, že je to ta správná cesta? Říkáte si „Proč ne? Vždyť máme dobrý vztah. Určitě mě do háje nepošle.“ A to je právě jeden z důvodů, proč byste si od rodiny ani přátel půjčovat neměli. Do háje vás nepošlou, i když by to nejradši udělali. A těch důvodů je mnohem více. Pojďme se na ně podívat.

 

  1. Do háje vás nepošlou, i když by to nejraději udělali

Jak jsme zmínili již výše. Co když sami zrovna nemají? Nebo hůř, mají, ale rádi by peníze použili na něco jiného? Třeba vysněnou dovolenou, na kterou se těší už dva roky. Nebo šetří dítěti na školní poznávací zájezd. A najednou přijdete vy, že se vám něco doma rozbilo a potřebujete nutně hned teď půjčit ty jejich našetřené peníze. Jak se asi cítí? Je jim hloupé říct vám ne, protože z objektivního hlediska je vaše potřeba peněz důležitější než ta jejich. Ale… Opravdu si to chcete vzít na svědomí?

 

  1. „Nemám“

Pokud vám z nějakého důvodu nemůžou nebo nechtějí půjčit, řeknou vám jednoduše „Promiň, ale nemám“. Jak se pak budete cítit vy i oni, když za pár dní přijdou s novým mobilem nebo pračkou? Nebudou se vám bát říci, že pojedou na dovolenou?

 

  1. Ostříží zrak

Když už vám tedy půjčí a dohodnete se na nějaké době splatnosti, je lepší peníze vrátit co nejdříve, i když jste si dohodli splátkový kalendář. Člověk, kterému dlužíte peníze, totiž velmi ostře sleduje, co jste si koupili nového. Je to nepříjemné pro obě strany, to mi věřte.

 

  1. Nekonečný vděk

Od člověka, kterému jsme pomohli v tak tíživé situaci a poskytli mu půjčku, očekáváme, že nám bude vděčný a zavázaný. Opravdu se chcete svému kamarádovi cítit zavázaný a nesmět mu říct svůj upřímný názor na cokoli, nejméně do doby, než mu peníze vrátíte? Opravdu chcete být někomu zavázáni a čekat na větu „Když jsi tenkrát potřeboval, taky jsem ti půjčil…“?

 

  1. Dobré účty dělají dobré přátele

A je to pravda. Pokud visí mezi přáteli dluh, je tím přátelství poskvrněno. Obzvlášť stane-li se něco nečekaného. Například to, že najednou ty peníze váš přítel potřebuje sám. Vy už je ale nemáte a vrátit mu je můžete až v dohodnutý termín. A navíc, co kdyby se, nedej bože, stalo to, že se něco pokazí a vy peníze nebudete moci vrátit včas? Upřímně si myslím, že by to na vašem přátelství zanechalo opravdu velký šrám.

 

Kde si tedy půjčit?

V dnešní době existuje celá řada poskytovatelů půjček. Můžete zažádat i o půjčku bez dokládání příjmů, pokud máte strach, že vaše výplata na žádnou půjčku stačit nebude. Jestli na peníze spěcháte, nemusíte mít vůbec strach. Půjčky se mohou vyřídit i online a na účtu je můžete mít klidně ještě týž den. A máte-li nějaký ten škraloup z minulosti, zkuste hledat půjčky bez registru, i těch existuje celá řada. Takže ani v případě, že jste na mateřské, nebo chodíte pouze na brigády, a nemáte tak doložitelný příjem, ani pokud jste měli někdy problémy se splácením, ani pokud na peníze spěcháte. Nic z toho není důvod muset si půjčovat peníze od rodiny ani od přátel.