Kam dávat peníze, aby se aspoň trochu zhodnotily? Tuto otázku řeší snad každý člověk, protože všichni si chtějí dávat část výplaty bokem, šetřit na horší časy, pro děti, na nákup nového auta, pořízení bydlení či na důchod. Ať už je vaše motivace jakákoliv, rozhodně by vás mělo zajímat, jaká je nejvhodnější forma spoření.
Většina lidí má strach investovat do akcií, drahých kovů nebo sběratelských předmětů. V těchto případech se totiž vystavujete riziku, že místo zisku o peníze spíš přijdete. Konzervativní bezpečnější formy spoření sice nemohou lákat na zhodnocení v řádech desítek procent, nicméně se stavebním spořením se můžete dostat také na velmi slušný zisk. A to zcela bez rizika, protože vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR.
Stavební spoření se zhodnocením až 3,8 % ročně
Jak výhodné pro vás bude stavební spoření, se samozřejmě drobně liší podle toho, u jaké finanční instituce si ho sjednáte. Raiffeisen stavební spořitelna nabízí garantované zúročení vkladů 1,2 % ročně. Celkově se ovšem můžete dostat až na 3,8 % ročně, protože k běžnému úroku máte nárok ještě na příspěvek od státu.
Stát přispívá na stavební spoření úplně každému, zpravidla podepisujete žádost o tento příspěvek hned při zakládání stavebního spoření. Stát dává ročně 10 % z vašich vkladů, a to až do výše 2 000 korun. Abyste tedy využili maximum a bylo pro vás stavební spoření co nejvýhodnější, měli byste na spoření vkládat 20 000 korun ročně. Dělá to asi 1 700 Kč měsíčně, ale není vůbec podmínkou, abyste peníze vkládali každý měsíc. Klidně můžete vložit celou částku jednorázově.
Peníze není vůbec třeba využít na stavbu
Spousta lidí se domnívá, že peníze ze stavebního spoření je nutné využít na koupi, rekonstrukci nebo stavbu bydlení. Většinou se jim ovšem pletou dvě věci dohromady. Naspořené peníze se dají použít na cokoliv. Kdybyste si ovšem chtěli vzít překlenovací či řádný úvěr ze stavebního spoření, museli byste peníze dát na bydlení.
Za zmínku určitě stojí také stavební spoření pro děti a mladé. Hodně rodičů zakládá dětem spoření hned v prvních letech jejich života. Mohou totiž také čerpat příspěvek od státu a dostat se na zúročení téměř 4 %. Tyto peníze jsou ovšem určené dětem, rodiče je mohou použít pouze v zájmu dítěte – např. na studium či rekonstrukci pokojíčku.
Stavební spoření si sjednáte i online
Chcete vědět, kolik by se vám podařilo se stavebním spořením ušetřit? Raiffeisen stavební spořitelna má připravenou hezkou kalkulačku, kde si zadáte dobu spoření, výši měsíční splátky a vše se dozvíte.
Raiffeisen stavební spořitelna navíc patří mezi pokrokové finanční instituce, které rozumějí tomu, že žijeme v 21. století. Umožňuje založení stavebního spoření online, takže si ho můžete založit třeba ještě dnes.