Podle průzkumu výzkumné agentury SC&C spoří rodiče dětem průměrně 1 200 korun měsíčně. Jednou z nejoblíbenějších forem spoření je přitom právě stavební spoření pro děti. Důvodů k tomu je několik – například pojištění vkladu do výše 100 000 EUR, výhodný úrok a státní podpora.
Když mladý člověk vystuduje a najde si první zaměstnání, čeká ho najednou spousta velkých investic. Někteří už si rozumně shání bydlení, další kupují první auto, jiní si chtějí ještě chvíli užít mládí, a tak cestují. Tohle všechno ovšem vyžaduje jistou finanční hotovost. A kde ji má mladý člověk, který právě vystudoval, vzít? Třeba právě ze stavebního spoření pro děti a mladé.
Stavební spoření rodiče zakládají nejčastěji v prvních letech života
O stavební spoření pro děti mají rodiče zájem nejčastěji v prvních letech po narození potomka. Spoří mu celou dobu, dokud se neosamostatní, za tu dobu většinou stihnou našetřit pěkných pár stovek tisíc, které se při vstupu do dospělého života hodí.
Například spořicí tarif pro mladé od Raiffeisen stavební spořitelny nabízí garantovaný úrok z vkladů 1,5 % ročně, přičemž celkové zhodnocení úspor může dosahovat až 4 % ročně. Může za to zejména státní úspora, která činí 10 % z vkladů, maximálně 2 000 korun ročně. Abyste tedy stavební spoření pro mladé využili na maximum, je dobré spořit cca 1 700 korun měsíčně. To dělá 20 400 Kč ročně, tím pádem využijete celé dva tisíce od státu.
Stavební spoření má ovšem cenu založit i později. Ať už si vzpomenete v 10 nebo v 18 letech potomka, stále jde o výhodný způsob, jak mu něco našetřit. Jen pamatujte na to, že minimálně musí být spoření založené na dobu 6 let, přičemž ho děti mohou mít pouze do věku 25 let. Poslední šanci tedy máte v 19 letech potomka. V tuto chvíli už si ho koneckonců může uzavřít sám, za nezletilé děti smlouvu podepisují rodiče.
Dítě může peníze využít na cokoliv, patří jemu
I když uzavírá smlouvu zákonný zástupce, peníze vždy patří dítěti. Rodič či opatrovník s nimi může nakládat výhradně ve prospěch dítěte, je tedy možné je použít na financování studia či rekonstrukci pokojíčku. Naopak dítě je může využít na cokoliv. Až mu stavební spoření pro děti skončí, může dále pokračovat ve spoření s úrokem 1 % ročně, nebo si peníze vybrat a naložit s nimi libovolně. Mladí peníze využívají nejčastěji na bydlení, cestování, školné apod. Jistě jim nějaké využití najdou.
Na webu Raiffeisen stavební spořitelny najdete také kalkulačku, která vám prozradí, kolik naspoříte a jakou státní podporu získáte podle délky spoření a měsíčního vkladu. Nutno podotknout, že peníze na spoření vůbec nemusíte dávat měsíčně, klidně stačí jednou za rok dát celou částku.
Mimochodem, stavební spoření pro děti a mladé lze u Raiffeisen stavební spořitelny založit rovněž online.