Jak postupovat při výběru lednice? Poradíme vám

V podstatě nezáleží na tom, jestli bydlíte sami, nebo s celou rodinou, protože bez lednice se tak či onak neobejdete. Pokud si tedy chcete koupit tento domácí spotřebič, zohledněte hned několik důležitých aspektů, jako jsou rozměry, energetická účinnost, značka, cena a další funkce.

V první řadě si stanovte, jakou maximální částku jste ochotni investovat do lednice. Ceny jsou opravdu různé, zatímco některé modely seženete i do deseti tisíc korun, jiné vyjdou i na padesát tisíc korun. Lednice je dlouhodobá investice, takže i s tímto aspektem při vymezování rozpočtu počítejte.

Velikost

Rozměry jsou velice důležité, protože se musíte ujistit, že se vybraná lednice vejde do vaší kuchyně. Kapacita lednice se uvádí v litrech, respektive v metrech kubických. Větší rodiny ocení i větší chladnice, přestože jsou dražší. Pokud však bydlíte sami v garsonce, vystačíte si s malou chladnicí.

Styl

Jakmile určíte, v jaké části kuchyně se bude lednice nacházet, je na čase zvolit typ chladničky a také styl dveří. Existují totiž modely jednokřídlé, dvoukřídlé, minichladničky, americké a podobně. U amerických lednic třeba počítejte s tím, že potřebujete více prostoru na šířku. Praktickým řešením jsou zařízení, která mají mrazáky ve spodní části a chladnice v horní části.

Základní funkce

Při nákupu byste neměli ignorovat ani funkce. Potřebujete výrobník ledu a dávkovač vody? Stejně tak oceníte možnost upravit si výšku polic. Pokud konzumujete hodně masa, kupte si lednici, která má i oddělené přihrádky na maso a mléčné výrobky, jako je sýr.

Energetická účinnost

Zapomenout nesmíte ani na energetickou účinnost, přičemž hledejte spotřebiče, které jsou úsporné. Některé lednice patří do energetické třídy C, jiné klidně i do F. Od energetické účinnosti se pak odvíjí spotřeba, která se projevuje na faktuře za elektřinu.