Obvykle se necháváme uchlácholit tvrzeními, že zrádné půjčky neexistují a vše si dnes již pořádně hlídá ČNB. Není to však pravda. Každá půjčka, která je nad naše možnosti, nebo na jejich hranici, je zrádnou a uvede nás do problémů. Na co si dát u půjček pozor?
Před Vánocemi se necháváme na půjčky zlákat častěji než jindy
Chceme si užít hezké svátky, stydíme se nepořídit rodině dárky, i když pak ani nevíme, co koupit, protože každý všechno má. Mnohdy chceme dopřát krásné Vánoce svým dětem a cena hraček či dalších věcí, po kterých děti touží, není vůbec nízká. A tak si půjčíme. Vždyť nám přijdou v lednu další peníze, či rozložená půjčka bez registru na několik měsíčních splátek nevypadá vůbec hrozivě. Jenomže pak přijde to „ale“. A v dnešní nejisté době má ještě větší sílu.
Nadace Člověk v tísni tradičně varuje před nebezpečnými úvěry
Proto též pravidelně sestavuje tzv. Index bezpečného úvěrování, kde zveřejňuje žebříček bezpečných úvěrů. V indexu se hodnotí 15 různých parametrů. Pokud hledáte bezpečný a výhodný úvěr, pomůže vám rovněž webová stránka https://www.navigatoruveru.cz/. Tento zdařilý přehled úvěrů mapuje bankovní i nebankovní půjčky a pomáhá uživatelům lépe se orientovat v jejich nabídce.
Devatero bezpečného půjčování podle Člověka v tísni
Zajímavé jsou rovněž rady nadace ohledně toho, na co si dát při půjčování pozor. Proto zveřejnila devět doporučení, která by měla splňovat bezpečná půjčka. Mezi nejdůležitější rady patří zjistit si, kolik doopravdy za půjčku zaplatím i co mě bude stát prodlení. Varuje též před mikropůjčkami a revolvingem, což jsou vlastně všechny kreditní karty. U všech půjček, kde je RPSN vyšší než 30 až 40 %, je nutná zvýšená obezřetnost. Snad nejdůležitějším varováním je, že za spotřebitelské úvěry se nikdy neručí nemovitostí.
Trápí vás spíš, kdo vám dnes vůbec půjčí?
Mnozí se dnes i z důvodu koronavirové pandemie dostali do finanční nouze. Půjčku si vymluvit nedají. Mnohdy může být skutečně záchranou před ještě většími problémy. I když vždy zvažte, jestli tomu tak je a jestli budete mít na řádné splácení. Řada lidí však narazí a půjčku nedostane. Ti, kdo pracují v gastronomii, v cestovním ruchu či v kultuře, jsou doslova ocejchovaní a půjčku nemají šanci získat. Dokonce i nebankovní společnosti, které dříve nad malým záznamem v registru zamhouřily oko, jsou teď přísnější a půjčky zamítají. Jedinou šancí na úvěr je tedy půjčka bez registru. A právě u ní je nutné být obezřetnými, pořádně si vybrat i uhlídat veškeré detaily půjčky.