Jak nakupovat šperky jako investici?

Při investování do šperků byste měli v první řadě uvažovat spíše o tom, jak moc se vám daný kousek líbí, než jaký má potenciál pro budoucí získání hodnoty. Většina lidí kupuje šperky například jako určitý životní milník nebo doplněk k oblečení. Jestliže se však rozhodnete pro koupi klenotu jakožto investice, měli byste vzít v potaz tři důležité věci…

Z čeho se skládá?

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru investičních šperků je určení materiálů, z nichž je vyroben. Pokud jde o diamanty, kameny nad jeden karát samozřejmě udrží svou hodnotu lépe než méně cenné drahokamy. Důležité jsou čtyři charakteristiky – řez, jas, barva a karát. Pokud jde o řez kamene, vyvarujte se novějších, trendových řezů a vybírejte si standardní tvary, jako je kulatý brilantní řez. Při nakupování diamantů mějte na paměti, že jasnost a barva mohou být důležitější než karát a velikost. Stručně řečeno, je lepší mít na svém stříbrném přívěsku o něco menší, ale kvalitní kámen spíše než zakalený a vadný větší drahokam.

Provedení

Nejen drahé kameny jsou při výběru investičního šperku důležité. Je nutné brát v potaz také použitý kov a kvalitu provedení. V maloobchodním prostředí mohou stát platinové šperky více než stejný kousek ze zlata, protože platina je složitějším kovem než zlato a složité nastavení kroužku u prstenu bude v budoucnosti zvyšovat jeho hodnotu.

Renomovaný prodejce

Nakonec je důležité vybrat kvalitního renomovaného prodejce, který hodnotu vašeho diamantového přívěsku nebo jiného pokladu povýší o úroveň nahoru.

Nakonec je ale vždy stejně nejlepší nakupovat šperky tehdy, když se vám to zdá smysluplné – například při životním jubileu, významné události nebo jen tak pro radost. Jestliže koupíte klenot, který se vám bude dlouhodobě líbit, můžete jej posléze předat dalším generacím a stane se tak nejen rodinnou cenností, ale i příběhem o vašem životě.