U půjček bez doložení příjmu byste měli přemýšlet

Kolik reklam na půjčky bez doložení příjmu jste v posledním týdnu viděli? Inzeráty na internetu, v televizi, v metru – všude vás lákají, ať si půjčíte s výhodnými podmínkami, bez ručitele, bez registru a bez dokládání příjmu. Ale opravdu je všechno tak růžové?

Rozhodně ne. Nebankovních společností, které tohle nabízejí, je opravdu mnoho, a přestože novela zákona z loňského prosince jejich činnost podstatně zregulovala, pořád je dost poskytovatelů, u nichž se můžete spálit. A dost často to ani nemusí být jejich vina.

Budete mít na splátky?

Banky si zpravidla před uzavřením smlouvy o půjčce prověřují bonitu klienta. Zjišťují, zda má stálý příjem a bude schopný nastavené splátky dodržovat. Nebankovní poskytovatelé to nedělají a hrdě hlásají, že jejich půjčka bez doložení příjmu je dostupná, i když nemáte žádný pravidelný plat.

To je sice moc hezké, ale z čeho pak budete splácet? Když to nehlídá poskytovatel půjčky, musíte si vše ohlídat sami. Dobře si spočítejte, jestli budete každý měsíc schopní dát dohromady částku na splátku a především zda vám ještě zbyde dostatek na živobytí.

Na co půjčku potřebujete?

Podobně se většina nebankovních poskytovatelů neptá ani na to, co budete s penězi dělat. Půjčovat si například na letní dovolenou je přitom zcela zbytečné. Cizí peníze využívejte na nezbytné výdaje (třeba na novou pračku), případně na investice, díky nimž se v budoucnu budete mít lépe. Mezi ty by se dalo zařadit i podnikání.

Spousta lidí nosí v hlavě dobrý nápad, ale nemají dostatek financí na jeho realizaci. Ti odvážnější zkusí štěstí v bance, kde většinou nepochodí, protože banky nerady půjčují na nezaručené projekty. Pomocí je v takovém případě nebankovní půjčka pro podnikatele. Ta je dostupná i začínajícím podnikatelům. Pravidla jsou ale stejná – půjčovat by si měli ti, co mají spočítáno, že budou zvládat splácet.

A pokud na splátku nemáte? Jestli je to jednorázový problém, ozvěte se společnosti a zařiďte si prodloužení splatnosti. Něco zaplatíte, ale vše se dá řešit. Horší je, když nesplácíte několik měsíců po sobě. Do potíží se dostanete snadno.