Půjčku má v současné době asi třetina Čechů. Může to být rychlá půjčka, půjčka na auto nebo jakákoliv jiná. Bohužel se jich také hodně dostává do problémů se splácením. Těm se však dá předejít už ve chvíli, kdy si půjčku lidé berou.
První věc, kterou je potřeba zvážit, je poskytovatel, u kterého se o půjčku žádá. Právě výběr poskytovatele půjčky je nejen pro získání půjčky, ale i pro její úspěšné doplacení zcela zásadní. Například půjčce od nebankovního poskytovatele, který nenahlíží do registru dlužníků, je lepší se zcela vyhnout.
V České republice působí poměrně velké množství firem, které poskytují úvěry. Pro půjčku je možné jít do velké banky, nebankovnímu poskytovateli online půjček nebo do malé firmy, která půjčuje rychlé peníze na ruku. Při výběru je tedy potřeba ohlídat, aby člověk nesedl na lep tzv. úvěrovému predátorovi.
Půjčku jedině od poskytovatele s licencí ČNB
Když padne rozhodnutí o půjčce, pak je potřeba si vybrat poskytovatele s licencí od České národní banky. Licenci vyžaduje po poskytovatelích půjček zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. U nebankovních institucí je pozitivním signálem, když je členem České leasingové a finanční asociace. Členové této asociace podléhají přísnému dohledu a dá se u nich předpokládat spolehlivé a transparentní jednání.
Dalším dobrým znamením je také to, že má instituce kamennou pobočku. Při půjčování peněz přes internet lze očekávat vyšší riziko. Právě při splácení těchto půjček se dostávají lidé nejčastěji do potíží.
Každou půjčku podložte smlouvou
V některých případech je lepší a levnější jít si půjčit k přátelům nebo k rodině. I v tomto případě je ale potřeba společně sepsat dohodu o výši půjčky, splátky i případného úroku. Zmínit by se v takové „smlouvě o půjčce“ mělo i to, co se bude dít v případě, že se se splátkami zpozdíte nebo splácet přestanete.
Jak si rychle a bezpečně půjčit?
Pomineme-li lichváře, dají se za riskantní půjčky označit půjčky od nebankovních poskytovatelů, kteří nejsou členy ČLFA (České leasingové a finanční asociace). Často se jedná o firmy, které nabízejí rychlé půjčky s krátkou dobou splatnosti, takzvané mikroúvěry. Podobné půjčky většinou bývají velmi drahé a rizikové. Za zpoždění splátek u nich hrozí velké pokuty a také mívají vyšší úrokové sazby.
V oblasti krátkodobých rychlých půjček se dají najít výjimky, které nestojí tolik. Jednou takovou je malá půjčka do 20 000 Kč, kterou poskytuje Česká spořitelna.
Česká spořitelna nabízí i řešení pro případ, že nevíte, kdy budete peníze potřebovat. Tato alternativa se jmenuje „Peníze na klik“. Služba funguje tak, že se o půjčku zažádá online, nebo na pobočce. Po schválení je k dispozici finanční rezerva, kterou je možné kdykoliv čerpat i opakovaně. Nic se neplatí, dokud se z ní nečerpá.
Nejlepší je půjčovat si od prověřené instituce
Zlatým pravidlem půjčování je brát si půjčku pouze od někoho, koho znáte. Nejlepší je jít do vlastní banky, kde znají historii i platební morálku žadatele. Je tak i snazší půjčku získat.
V některých případech se může stát, že věřitel odmítne půjčku poskytnout. To se stává v případě, že by to nebylo v zájmu žadatele. Obvykle jeto proto, že se dají předpokládat problémy se splácením, protože už žadatel nějaké půjčky má. Řešením někdy může být sloučení půjček do jedné.