Na mateřské dovolené byste si půjčovat neměli

Na mateřské máte nízký příjem, sebemenší půjčku si proto raději dvakrát rozmyslete

Půjčovat si peníze, když jsou příjmy opravdu malé, není příliš rozumným řešením. Především pak, kdybyste měli malicherný důvod. Dokonce ani jinak racionální důvody tu neobstojí, protože pokud je příjem třeba pod pět tisíc korun čistého měsíčně, nemáte z čeho půjčku splácet. V takových případech je mnohem lepší hledat jiné cesty, než je právě nebankovní půjčka. Vždyť dluhová past je pak doslova za rohem!

Poproste o pomoc rodinu, hledejte různé cesty, ale nebankovní půjčky raději ne

Půjčky na mateřské opravdu nemají valný smysl. U mnoha poskytovatelů je kvůli novým legislativním podmínkám ani nedostanete, schválení úvěru (včetně těch na skutečně malé částky) by mělo předcházet potvrzení o příjmu. Starobní penze sice mnohdy stačí, ale takzvaná peněžitá podpora v mateřství už je o něčem jiném. Vždyť vychovávat malé dítě, někdy i navíc jakožto samoživitelka, je hodně obtížné, a to nejen finančně. Půjčka, i kdyby byla v řádu pár tisíc korun, by rozhodně narušila struktura rodinného rozpočtu. A podmínky splácení by byly už od začátku hodně ztížené, má cenu do něčeho takového vůbec jít? Jsou snad i jiné cesty. Když už ale přemýšlíte, která půjčka by byla nejlepší, měli byste zvážit pár následujících faktů…

  • Půjčka se musí sjednávat u někoho, kdo má dobrou pověst. V opačném případě si vše dobře rozmyslete, protože pochybnému nováčkovi byste nesvěřili důvěru ani v jiných oblastech, že?
  • Úroková sazba je to hlavní, srovnejte ji s RPSN. Teprve poté lze jasně říci, zda je půjčka bez skrytých poplatků. Zákony se mění, Roční procentní sazba nákladů musí být uvedena všude.
  • Je tu možnost odkladu splátkového kalendáře? Klidně jen o týden, ale třeba také o měsíc, než budete mít finanční otázku trochu lépe vyřešenou. A než bude možné půjčku doplatit.

Jistě, hotovost je občas hodně potřeba, a to nemusíte být zrovna na mateřské dovolené. Je však nutné si pečlivě rozmyslet, jakou formou ji získáte – a také jak vysoko budou položeny úroky. Pokud totiž nastane problém se splátkovým kalendářem a potáhne se s vámi dlouhodobě, bohužel ekonomicky ohrozíte celou domácnost. Exekuce totiž může číhat už doslova za dveřmi.