Vybíráte půjčku či úvěr? Podívejte se na následující tipy!

Hledáte půjčku či úvěr, která se netýká příliš vysoké částky? Například potřebujete půjčit částku 40 000 Kč. Podívejte se společně s námi na tipy a rady, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a nejlépe vyfiltrovat pro vás tu zcela nejlepší variantu. Určitě budete spokojeni.

Co je u půjčky důležité

Každý spotřebitelský úvěr má několik základních parametrů, které se mohou napříč trhem finančních produktů velmi lišit. Prvním a velmi dobře známým kritériem je výše úrokové míry, kdy se samozřejmě půjčka s nejnižším úrokem stává velkým lákadlem. Například platí i klasická rovnice, že uzavřete-li doplňkové pojištění schopnosti splácet půjčku, které je k ní často i nabízeno, dosáhnete na nižší úrokovou míru. Volit půjčku s nízkým úrokem je tedy jistě dobrou strategií, od které nelze nikoho a priori odrazovat. Potřebné je však vždy si řádně uvědomit celé spektrum finančního produktu, tj. půjčky či úvěru, kde figurují i další parametry.

Samozřejmě je i velmi důležitá výše měsíční splátky a celková doba splácení. Nepodceňujte však ani poplatky, které sice individuálně nepůsobí výrazným dojmem, ale dovedou se velmi nasčítat, a výsledně může být člověk překvapený. Důležité je také si ověřit, jakým způsobem je zpoplatněno předčasné splacení půjčky. Výši poplatků pak rovněž zvažte při vašem celkovém rozhodování, pro jakou půjčku či úvěr, eventuálně i kontokorent se rozhodnout.

Možné řešení

Zajímavou možností je například využít mPůjčku Plus, která je navíc zvýhodněna v případě, že je současně uzavřeno i pojištění schopnosti splácet. V případě využití této půjčky je poskytována suma od 10 000 Kč až do výše 600 000 Kč a doba splatnosti činí 12 až 96 měsíců. Je-li uzavřeno komplementární pojištění schopnosti splácet, je pak zvýhodněna úroková míra. Výše úroku je v tomto případě v závislosti na vypůjčené částce a době splatnosti odstupňována od 7,9 % až k 3,9 %. Této nejvýhodnější úrokové míry lze dosáhnout při vypůjčení sumy ve výši 400 100 Kč a více a při době splatnosti 72 měsíců a déle. Není-li pojištění schopnosti splácet uzavřeno, je pak úroková míra odstupňována v závislosti na vypůjčené částce a době splatnosti od 9,9 % až k 5,9 %. Platí rovněž, že nejvýhodnější úroková míra je nabídnuta v situaci, kdy je vypůjčena suma ve výši 400 100 Kč a více a doba splatnosti představuje 72 měsíců a déle. Výhodou je, že dopředu budete pracovníky banky seznámeni s faktem, jakou výši úroku obdržíte a mohou vám ji i na vaše přání obratem zatelefonovat.

Vypůjčíte-li si například sumu 300 000 Kč při době splatnosti 60 měsíců a s uzavřením pojištění schopnosti splácet, bude vám pak vyměřena měsíční splátka ve výši 6 536 Kč, přičemž měsíční pojistné ve výši 750 Kč je v této splátce již zahrnuto. Úroková míra představuje 5,9 % a RPSN (roční procentní sazba nákladů), činí 11,67 %.

Možností na trhu však samozřejmě existuje více a je třeba si z nich detailně vybírat.

Co dělat, když naleznete lepší variantu

Není výjimkou, že se přihodí situace, kdy zájemce nalezne pro něj nejlepší dostupnou variantu, ale pak zjistí, že přehlédl výhodnější možnost. V tom případě není nic jednoduššího než přenést současnou půjčku či úvěr k nové bance. Nová banka pak na základě vámi udělené plné moci zajistí většinu administrativních úkonů s tím spojených sama.

Například chcete-li přenést svou současnou půjčku či úvěr k mBank, je to možné v případě, že je máte uzavřeny u následujícího širokého spektra poskytovatelů: Air bank, a. s., Česká spořitelna, a. s., Československá obchodní banka, a. s., CETELEM ČR, a. s., Citibank Europe plc. organizační složka, Cofidis, s. r. o., Credium, a. s., Equa bank, a. s., Essox, s. r. o., Evropsko-ruská banka, a. s., Expobank CZ, a. s., Fio banka, a. s., GE Money Bank, a. s., Home Credit, a. s., Komerční banka, a. s., Oberbank AG pobočka Česká republika, Provident Financial, s. r. o., Raiffeisenbank, a. s., Sberbank CZ, a. s., UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. a Waldviertler Sparkasse Bank AG.

Řešení tak existuje celá řada a je především nejdůležitější se soustředit nikoliv pouze na jeden parametr, typicky úrok, ale podívat se na nabídku v celé její šíři. Pak už stěží můžete udělat chybu!