Novinky pro evropské řidiče v roce 2017

Letošní rok bude pro evropské řidiče rokem změn. V Rakousku hrozí odstavení vozidla za porušení rychlosti, chytré kamery budou zaznamenávat některé přestupky, ve Francii platí omezení neekologických vozidel a na čerpacích staních v celé EU se objeví jednotné značení pohonných hmot.

Jednotné značení paliv

Vedle tradičních národních označení se postupně v celé Evropě objeví nálepky, které budou jednotně označovat druh paliva a podíl biosložky. Konkrétně například ke stávajícímu názvu Natural 95 přibude nálepka s označením E5. E v kroužku bude označovat benzín, B ve čtverci bude značit motorovou naftu a kosočtverec s nápisem CNG nebo LPG bude označovat tato alternativní paliva. Číslice u benzínu bude označovat podíl biosložky v palivu v procentech. Natural 95 tak bude značen jako E5 a nafta B7. To však není všechno, protože na trh budou přicházet další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se brzy budeme setkávat u čerpacích stanic s nálepkami E10, E85, B10, B30 i B100.

Nikdo však nemusí mít obavy, že by zmizely stávající názvy paliv. Podle příslušných norem je značení pro výrobce závazné, ovšem není jim bráněno používat navíc jakékoliv další komerční názvy.

Další novinky

Nejvíce změn čeká na řidiče ve Francii. Od 1.1.2017 hrozí všem řidičům pokuta 135 eur za jízdu se zatmavenými skly. Na rozdíl od Česka nezáleží na míře zatmavení. O pokutě rozhoduje policista na základě toho, zda vidí posádku v autě, nebo zda má možnost vidět skrz vozidlo.

Zákaz vjezdu neekologických vozidel platí již od loňska, ovšem od dubna 2017 se začne vztahovat i na vozidla registrovaná mimo Francii. Každé vozidlo bude muset mít ekologickou plaketu, na kterou nebudou mít šanci vozidla vyrobená před rokem 1997 a motocykly před rokem 2000.

Rakousko připravilo pro motoristy chytré kamery odhalující přestupky. Kromě odstavení za rychlou jízdu hrozí postihy za telefonování za jízdy a neužívání bezpečnostních pásů. Za tyto přestupky může policie řidiče pokutovat na základě fotografie z kamerového systému, který doposud sloužil jen pro kontrolu rychlosti. Chytré kamery navíc umí tyto přestupky odhalit a zdokumentovat, ikdyž vozidlo neporuší stanovenou rychlost.

Kouření v autě s dětmi

Počet zemí se zákazem kouřit v autě převážejícího děti se letos rozšiřuje. Od 5.12.2016 platil tento zákaz v Anglii, Walesu a Itálii, letos přibude Skotsko. Zákaz kouření s hrozbou pokuty ve vý ši 100 liber se v těchto zemích týká vozidel, kde je převážena osoba mladší 18 let.