Že je sídlo firmy nedílnou součástí každého byznysu není novinka. Věděli jste, ale že existují přinejmenším 3 způsoby, kterými se s jeho volbou můžete snadno a rychle vypořádat?

Vybrat sídlo firmy je nutné hned na samém počátku vašeho podnikání, to je asi jasné téměř každému, kdo se hodlá do nějakého byznysu pustit. Cest, kterými se lze vydat, je však vícero a než se pro některou z nich definitivně rozhodnete, je dobré si uvědomit, že nejde pouze o splnění zákonem dané povinnosti, ale také o to, že touto volbou do značné míry ovlivníte i každodenní chod vaší firmy. Jít na celou věc s rozvahou se tedy zpravidla vyplatí. My vám dnes nabídneme několik základních informací, které mohou dát vašemu rozhodování ten správný směr a díky nimž si můžete byznys hned od začátku poněkud usnadnit.

Sídlo firmy zaregistrujete u krajského soudu

Ještě před tím, než se začnete zamýšlet nad případnými výhodami jednotlivých možností, které pro zřízení vašeho firemního sídla připadají v úvahu, ujasníme si některé formality, bez nichž se při celé proceduře rozhodně neobejdete.

Každopádně budete muset použít zvláštní formulář, který je označován jako návrh na zápis do obchodního rejstříku. V elektronické podobě jej naleznete na webu Ministerstva spravedlnosti. Doplníte jej o tzv. potvrzení o právním důvodu pro užívání prostor, které jste si pro účely vašeho firemního sídla zvolili, a jednatel vaší společnosti následně návrh podá u příslušného krajského soudu. Pamatujte, že je nutné přiložit i výpis z katastru nemovitostí. Celou proceduru dnes můžete pochopitelně svěřit i do rukou nějakých specialistů, kteří vše potřebné obstarají za vás. To v případě, že si některými detaily nebudete úplně jistí anebo také tehdy, pokud jste vaším právě rozjíždějícím se byznysem zaměstnáni natolik, že rádi delegujete některé formality na někoho jiného.

Při výběru sídla máte 3 základní možnosti

Jestliže nemáte hned od počátku jasno v tom, kam vaši společnost oficiálně umístíte, v klidu zvažte všechny eventuality, které v tomto ohledu přicházejí v úvahu. Pomineme-li variantu zřízení firemního sídla v některém z daňových rájů, jejichž popularita mezi podnikateli přece jen pozvolna klesá, nabízí se vám v zásadě toto:

A) ADRESA VAŠEHO TRVALÉHO BYDLIŠTĚ může být v některých případech k takovému účelu docela vhodná. Nemusíte hledat žádnou kancelář či provozovnu, platit obvykle dosti vysoký nájem a umožňuje-li to povaha vašeho byznysu, můžete vaši nemovitost využít nejenom jako oficiální sídlo společnosti, ale zároveň jako skutečné podnikatelské zázemí. Podnikání „z domova“ může leckomu skutečně vyhovovat, a pokud se vám podaří striktně oddělit prostory určené výhradně k práci od těch, v nichž se odehrává váš rodinný život, pak budete zřejmě vcelku spokojeni.

B) KOUPĚ ČI PRONÁJEM KANCELÁŘE NEBO PROVOZOVNY je stále tou nejobvyklejší cestou, kterou se řada našich podnikatelů hned od počátku vydá. Týká se to pochopitelně zejména takových oborů, které se bez skutečných prostor neobejdou (obchody, restaurace apod.). Jestliže jste už z podstaty vaší činnosti nuceni si nějakou provozovnu obstarat, pak je jedině logické, že sídlo vaší společnosti umístíte právě tam a věc je vyřízena.

Má to snad pouze dvě nevýhody. Jednou z nich je výše nájemného, které jste nuceni platit v případě, že nejsou takové prostory vaším vlastnictvím. Obzvláště ve větších městech to často znamená sáhnout měsíc co měsíc poměrně hluboko do firemní kasy, což není jistě nic příjemného. Druhou nevýhodou může být nedostatek vhodných zaměstnanců, pakliže je k chodu vašeho byznysu nezbytně potřebujete. Sehnat někoho solidního, je totiž dnes, kdy na jedno volné pracovní místo připadá podle statistik pouze 0,7 uchazeče, často nadlidský úkol.

C) VIRTUÁLNÍ KANCELÁŘ láká svou efektivitou čím dál větší počet tuzemských společností. A není to žádné velké překvapení. Pokud se vám podaří vybrat si solidního poskytovatele této služby, který vám zajistí vše potřebné na patřičné úrovni, může se jednat o velmi efektivní způsob podnikání. Získáte nejenom oficiální sídlo pro vaši společnost, ale navíc i některou z „prestižních adres“, které bývají zpravidla k takovým účelům nabízeny. V neposlední řadě vám bude k dispozici i balíček doprovodných služeb, které vám obvykle umožní snížit provozní náklady firmy na minimum.

Virtuálních kanceláří využívá už na 100 tisíc našich firem

Pokud jde o virtuální sídla, jejich obliba dlouhodobě roste a dobrých důvodů je k tomu více než dost. Zmíníme se proto o této možnosti trochu podrobněji. Jednou z hlavních příčin jejich popularity je snadný zisk „zvučné adresy“, kterou se firma může prezentovat. Taková adresa v dobré čtvrti vám nejenom přivede více klientů, ale často i rozšíří řady vašich obchodních partnerů a to vše jednoduše proto, že budete působit dojmem úspěšné a prosperující společnosti. Úspěch zkrátka lidi přitahuje, to stále platí.

Opomenout nelze ani značné úspory financí. Ušetříte totiž za nájem i za mzdy a místo těchto mnohatisícových položek budete hradit pouze poplatek provozovateli vaší virtuální kanceláře, který se nejčastěji pohybuje od několika stokorun do dvou tisíc měsíčně.

Jde o důležité rozhodnutí, i když…

Výběr sídla pro vaši společnost je bezpochyby jedním z prvních kroků na vaší cestě k podnikatelskému úspěchu a o jeho významu není třeba příliš pochybovat. Pečlivě zvážit všechna pro a proti, která vám každá z nabízených eventualit může přinést, je proto určitě namístě.

Na druhou stranu z toho však není třeba dělat žádnou velkou vědu, protože samo o sobě z vás dobře zvolené firemní sídlo ještě úspěšného byznysmena neudělá, ale to jistě dobře víte. Zaujala vás některá z výše zmiňovaných možností natolik, že jste už nyní více méně rozhodnuti? Nebo by vám snad přišly vhod ještě nějaké detailnější informace? Klidně si o ně napište!